Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANYZdrowie

Prawda o metodzie rytmicznej

Ludzie od tysięcy lat chcieli i potrzebowali zapobiegać ciąży. Zanim pojawiły się pigułki antykoncepcyjne i prezerwatywy, pary musiały co miesiąc obliczyć swoje dni płodne i unikać seksu w tych okresach. Dziś jest to znane jako okresowa abstynencja, zwana także metodą rytmu.

Jak działa metoda rytmiczna

Abstynencja oznacza całkowite unikanie seksu — jedyny w 100% skuteczny sposób zapobiegania ciąży. Jednak wiele par stosuje okresową abstynencję jako kontrolę urodzeń, co oznacza, że ​​powstrzymują się od seksu w okresie, gdy kobieta jest płodna.

To, co wiemy o ciąży, to to, że istnieje bardzo krótki czas, w którym jajeczko może zostać zapłodnione” – mówi Jennifer A. Shuford, MD, MPH, dyrektor nauk stosowanych w Medical Institute for Sexual Health w Austin w Teksasie. „Są takie chwile w miesiącu, w których zajście w ciążę powinno być niemożliwe, jeśli kobieta nie ma owulacji i nie nastąpi w ciągu pięciu do siedmiu dni od stosunku. Tak więc sztuczka polega na dokładnym poznaniu, kiedy dojdzie do owulacji”.

Powiązane: Ciąża Cos i czego nie robić

Aby metoda rytmu była skuteczna, para nie tylko musi ćwiczyć abstynencję podczas owulacji kobiety, ale musi to robić przez kilka dni przed i po. Bo chociaż jajeczka nie pozostają zbyt długo w układzie rozrodczym, plemniki tak.

Istnieje jeden do dwóch dni, w których jajeczko może zostać zapłodnione, ale plemniki mogą żyć [wewnątrz samicy] przez pięć do siedmiu dni” – mówi dr Shuford. Mówi, że jeśli plemniki znajdują się w układzie rozrodczym czekając na złożenie jajeczka, kobieta nadal może zajść w ciążę, nawet jeśli uprawiała seks kilka dni przed owulacją.

Czy metoda rytmiczna jest skuteczna?

Poprawnie wykonana metoda rytmiczna może być bardzo skuteczna. Jeśli komórka jajowa i plemnik nie mogą się połączyć w celu zapłodnienia, nie ma szans na zajście w ciążę. Ale to nie znaczy, że jest to łatwe.

Większość kobiet nie potrafi ustalić owulacji wystarczająco dokładnie, aby wiedzieć, kiedy jest bezpieczny czas na seks. Może to być skuteczna forma kontroli urodzeń, po prostu musisz zostawić dużo buforu w ciągu miesiąca, aby uniknąć zajścia w ciążę”, mówi Shuforda.

Przeciętnie metoda rytmiczna jest skuteczna w zapobieganiu ciąży od 80 do 87 procent, głównie dlatego, że abstynencja musi być praktykowana dłużej niż jeden lub dwa dni – może to zająć do 10 dni bez seksu, aby zapobiec ciąży.

Powiązane: 10 zdrowych sposobów radzenia sobie z PMS

Dla wielu kobiet po prostu zbyt trudno jest przewidzieć, kiedy mają owulację, ponieważ owulacja nie odbywa się co miesiąc według tego samego harmonogramu.

Metoda rytmu, mówi Shuford, jest najbardziej odpowiednia dla kobiet, które mają wyjątkowo regularne cykle menstruacyjne i regularnie co miesiąc owulują o tej samej porze.

Metoda rytmiczna: rozpoznawanie owulacji

Jedynym sposobem, aby metoda rytmu była skuteczna, jest umiejętność rozpoznawania, jako kobieta, kiedy masz owulację. Oto kilka sposobów na stwierdzenie, że owulacja jest bliska lub występuje:

  1. Poszukaj wzrostu temperatury ciała. Musisz mierzyć temperaturę każdego ranka, aby zauważyć wzrost temperatury o 0,4 do 0,8 stopnia F, co może wskazywać na owulację. Temperaturę należy mierzyć termometrem podstawowym (który może wykryć bardzo niewielkie wzrosty temperatury) z samego rana, jeszcze przed wstaniem z łóżka, i spisywać lub sporządzać wykresy. Poszukaj wzoru niewielkiego spadku tuż przed owulacją, po którym następuje wzrost temperatury ciała. Gdy temperatura wzrośnie, owulacja już nastąpiła. Termometry podstawowe są dostępne w wielu aptekach.
  2. Sprawdź swój śluz szyjki macicy. Wokół owulacji śluz szyjki macicy zwiększa się i zmienia teksturę. Możesz łatwo zobaczyć i poczuć to wyładowanie — jest przejrzyste w kolorze, mokre i łatwo się rozciąga. Kiedy zauważysz, że śluz jest najbardziej rozciągliwy i wydaje się bezbarwny i mokry, oznacza to, że tego dnia masz owulację. Zobacz na https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/przeciwdzialamy-uzaleznieniom/materialy-4/
  3. Użyj kalendarza. Kiedy już nauczysz się rozpoznawać, kiedy masz owulację, zaznacz te daty w kalendarzu. Śledź to przez pewien czas i poszukaj wzorca, aby zobaczyć, jak regularne są twoje dni cyklu i owulacji. Jeśli regularnie owulujesz, powinnaś być w stanie skutecznie zapobiegać ciąży, powstrzymując się od seksu przez co najmniej pięć dni przed i trzy dni po owulacji. Przydatne są również narzędzia online, takie jak kalkulator owulacji na naszej stronie partnerskiej Czego możesz się spodziewać.
  4. Zestawy owulacyjne. Innym dobrym sposobem na stwierdzenie, czy masz owulację, jest zakup pasków testowych do owulacji lub droższych zestawów, które działają jak domowy test ciążowy. Zestaw zawiera monitor i jednorazowe paski do badania moczu. Działa poprzez pomiar ilości hormonu luteinizującego w moczu, który jest dobrym prognostykiem owulacji. Monitory w zestawach mogą być dość drogie — niektóre kosztują ponad 100 USD. Zestawy owulacyjne są najczęściej używane przez kobiety, które próbują zajść w ciążę, a nie te, które starają się zapobiec ciąży, ale są one pomocne.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Podobne publikacje
Zdrowie

Gabinet stomatologiczny, w którym usługi świadczą dentyści konkretnych specjalności

EndoEstetica to gabinet wykonujący specjalistyczne zabiegi z wykorzystaniem dentystyki…
Czytaj całość
Zdrowie

Leczenie psychologiczne - jak wygląda i ile może trwać

Wizyta w poradni psychologicznej bardzo różni się od wizyt w innych poradniach. Tam wizyty…
Czytaj całość
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zgubione Klucze: otwarcie zamków, aut oraz drzwi

Zgubione Klucze to marka realizująca otwieranie zamków, aut oraz drzwi, nie tylko terminowo, ale…
Czytaj całość

1 komentarz

Dodaj komentarz