Usługi

W jaki sposób słuchać muzyki jazz i blues?

Muzyka jazzowa powstała już na początku XX wieku. Znamionuje się rytmem synkopowanym oraz wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, iż pierwsi muzycy jazzowi, jakimi byli afroamerykanie nie znali nut. Sednem tej muzyki jest zręczne „bawienie” się rytmem, zachowując jego lekkość i sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się kilka odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do kultowych muzyków należy na pewno Jan Garbarek, norweski saksofonista, ale krajowego pochodzenia.

Najszerzej łączonym muzykiem, jest natomiast Louis Armstrong, trębacz, który zmarł w 1971 roku, jeśli chodzi zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich kultowy z porywającej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski trafił w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

W czasie stalinizmu był jednakże zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dzisiaj granie jazzu uważane jest za wyższy poziom „wtajemniczenia” przez wszelkich muzyków – istotne są również właściwe oprzyrządowania, jak scan speak głośniki. Sama muzyka tudzież ma się porządnie oraz chociaż liczba słuchaczy zmalała, to bezustannie istnieją jeszcze kluby w jakich grany jest jazz. Pierwszymi muzykami odgrywającymi bluesa, byli afroamerykanie wywodzący się z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dość starą muzyką, jej początki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce problematyką jest nieszczęście, niezadowolenie. A on może posiadać gładkie przyczyny, jak niespełniona miłość, czy niezadowolenie ze społeczeństwa, nierówności biegłych. Samo słowo blues w języku angielskim oznacza rozpacz.

Z początku blues był wyłącznie śpiewany, dopiero w dawnym wieku zaczęto dodawać kolejne instrumenty. Najodpowiedniej legendarnym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o którym mówi się, iż jest królem tej muzyki. Blues poprzez lata mocno się rozwinął, powstało wiele odłamów. Najsławniejszym, polskim bluesrockowym zespołem jest bez kwestionowania Dżem, którego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się domeną tej muzyki. Dżem gra nadal, niemniej jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się niezwykle poprawnie oraz w dalszym ciągu przyciąga wielu wielbicieli. Wciąż istnieją kluby gdzie grana jest jedynie ta muzyka.

Podobne publikacje
Usługi

W jaki sposób fachowo przygotowywać catering dietetyczny?

Powstające coraz nagminniej puby, małe bufety szybkiej obsługi czy mini restauracje, jakie w…
Czytaj całość
Usługi

Jaki typ pizzy jest optymalny?

Pizza to produkt spożywany przede wszystkim skutkiem tego, iż posiada nadzwyczaj obszerną ilość…
Czytaj całość
Usługi

Na co zwracać uwagę podczas wyboru pomocy drogowej.

Jeśli samochód ulegnie awarii niedaleko miejsca zamieszkania, to z reguły dużym problemem to nie…
Czytaj całość

Dodaj komentarz