Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Dom, Ogród

Skąd się wzięła tradycja dzielenia się opłatkiem

Większość z nas nie wyobraża sobie Wigilii Bożego Narodzenia bez łamania się opłatkami. Ten biały, cienki kawałeczek chleba ma ogromną symbolikę, bowiem chleb przecież jest jednym z głównych symboli szczęścia oraz dobrobytu. Taka tradycja powstała dawno temu, bowiem już w początkowych latach naszej ery, gdzie stała się symbolem komunii duchowej. Z czasem zaczęto opłatki zanosić do domów, dla osób jakie z różnego powodu nie miały możliwości uczestniczenia we mszy, aby stać się w pewnym momencie jednym z ważniejszych symboli Bożego Narodzenia.

Jak się okazuje praktykowanych nie tylko w Polsce, ale też między innymi w Czechach, na Słowacji i we Włoszech. Same opłatki mają formę bardzo cienkich chlebowych płatków. Przeważnie ich kolor jest biały, ale są w sprzedaży także wersje kolorowe, przeznaczone dla bydła. W naszej tradycji jest nakazane, żeby w czasie wigilii łamać się opłatkiem białym, i takie też pojawiają się przeważnie na wigilijnych stołach. Opłatki na święta robi się jedynie z wody i białej mąki, bez żadnych innych dodatków.

Z wymieszanej porządnie masy formuje się cieniutkie płatki, jakie następnie są wypiekane przez dwie minuty w piecu, a potem cięte i pakowane. Produkcja opłatków odbywa się przez okres całego roku, ale największe jej spiętrzenie przypada na okres między wrześniem a grudniem. Zwykle opłatki można dostać we wszystkich sklepach, a jeżeli ktoś będzie chciał mieć je poświęcone, to wybrać się po nie musi do kościoła.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Podobne publikacje
Dom, Ogród

Scrubber Cloth Manufacturer: polski wytwórca użytecznych ściereczek szorujących

Wysokiej jakości scrubber cloth od producenta Scrubber Cloth Manufacturer rozpoznawane są nie…
Czytaj całość
Dom, Ogród

Skąd bierze się taka popularność fototapet

Przy wykończeniu domu czy mieszkania jest obecnie naprawdę dużo rozmaitych możliwości. Jedną z…
Czytaj całość
Dom, Ogród

Przechowywanie żywności – o jakich rzeczach należy pamiętać

Produkty spożywcze mają różne wymagania dotyczące ich przechowywania, i należy ich dokładnie…
Czytaj całość

Dodaj komentarz